YazarGezer.com

[Anasayfa] [Afrika] [GÜNEY AFRIKA CUMHURIYETI] [Gariep River]
 • Afrika Gezisi

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

  Gariep River

  Dr. Cüneyt BAŞBUĞU  (yazarımızı tanıyalım)

  Sabah güneş doğmadan kalkıyoruz. Zaten soğuk ve nemden kimse doğru dürüst uyuyamıyor. Ben, Işın ve bu tür kamplarda deneyimi olan bir iki kişi soğuğa rağmen deliksiz bir uyku çekiyoruz. Uyku tulumlarımız ve malzememiz uygun. Gelmeden o kadar söylememe rağmen, Afrika’nın soğuk olamayacağını düşünenler sorun yaşıyorlar. Bugün, uygun bir yerde durup, ek battaniyeler almamız gerek.

  Eski adı “Nu Gariep” (Büyük Irmak) olan nehre, buralara ilk askeri seferi düzenleyenler Orange River adını vermişler. Beş yüz yetmiş kilometre yolumuz var oraya ulaşmak için. Aşağı yukarı kamyonda geçirilecek on saat anlamına geliyor bu ve sabah gün doğmadan kalıp, çadırlarımızı toplamanın esas neden.

  Mükemmel bir kahvaltının ardından yola çıkıyoruz. Portakal bahçeleri arasında başlıyor yolculuğumuz. Yollar asfalt ve geniş. Sonra Cederberg Dağlarında yükseliyoruz, okyanus batıda bir yerlerde kalıyor. Hedefimiz kuzey, yani Namibiya. Şansımız var zira bu bölge yaban çiçekleriyle meşhur bir bölge ve çiçeklerin tam açtığı dönemdeyiz. Yolun iki tarafında mor, sarı, turuncu, pembe çiçekler eşlik ediyorlar yolculuğumuza.

  yollarda dag çiçekleri

  yollarda dağ çiçekleri

  Clanwilliam Barajını sislerin içinde geçiyoruz. Portakal bahçelerinden yukarıya çıkan sisin görüntüsü mükemmel. Öğle yemeği molasını, Springbok’tan biraz önce, dağ çiçeklerinin bezediği bir alanda veriyoruz. Albert, sabah çok erken haşladığı pirince, ton balığı, domates ve çeşitli soslar ekleyerek güzel bir yemek yapıyor. Yemeğin hazırlanmasını beklerken güneşin altına uzanıyoruz ve gecenin üşüttüğü bedenlerimizi biraz olsun ısıtmaya çalışıyoruz.

  Bulaşıkları yıkama işini de sıraya koyduk, dolayısıyla yemek sonrası da sürüyor güneşle olan muhabbetimiz.

  Namibiya sınırından önceki son kent Springbok. Bir kısmımız gereksinmelerini alırken geceyi titreyerek geçirenler battaniye aramaya koyuluyor. Şansımıza, her türlü malzeme satan bir Çin malları dükkanı buluyoruz. Güney Afrika Randı kullanıyoruz alışverişlerde. Bize söylenen, Randın, gezimizin sonuna kadar geçerli bir para olarak kalacağı. Namibiya ve Botswana’da para değiştirmeye gereksinmemizin olmayacağı. Sadece Zambia’da tekrar para değiştirmemiz gerekecek.

  Springbok

  Springbok

  Springbok, daha çok ABD filmlerinde gördüğümüz Taksas kasabalarına benziyor. Geniş bir cadde, kenarlarda oturup gelen geçeni seyreden insanlar. Az ileride başlayan Namibiya çöllerine dalmadan son alışverişini yapan kampçılar, gezginler var ortalıkta. Zaten tıkış tıkış olan kamyonumuz, son alışverişler sonrası içinde hareket edilemez bir hale geliyor. Bir gün sonranın düzenlemesini daha dikkatli yapmamız gerek.

  Bulutlar kayboldu. Gezi sonuna kadar bir daha havanın kapadığını görmeyeceğiz. Kuru mevsimdeyiz ve kuru mevsimlerde hiçbir zaman yağmur yağmaz. Güney Afrika Cumhuriyeti ile Namibiya arasında sınırı oluşturan Gariep Nehrine varıyoruz. Kampımız hemen nehrin kıyısında, ağaçlar arasında. Çadırlarımızı kurar kurmaz, kendimizi nehrin serin sularına bırakıyoruz. İki ülke arasında yüzmek hoş bir duygu veriyor. Bir gece önce üşümüş ve hala ısınmamış olanlar, yüzme fikrimizin katılmıyorlar.

  namibiya

  Karşı kıyı Namibiya

  Gariep River kamp

  Gariep River kamp

  Gariep River kamp1
  ilk kamp1

  Sıcak duş sonrası, on saatlik yorgunluğumuz tamamen kayboluyor. Albert’in mangalı yakmış, etleri çoktan üzerlerine atmış olduğunu görüyoruz birden. Akşam menüsü oldukça zengin; mangalda et, sosis, mantar çorbası ve 3 çeşit salata. Ateş başında keyifli bir yemek oluyor. Kimimiz Cape Town’dan aldığı şaraplarını içerken bir kısmımız rakıları koyuyor bardaklara. Hava daha sıcak. En azından nem yok. Güzel bir uyku çekiyoruz, nehrin öte tarafındaki Namibiya bizi bekliyor.

  Gariep Nehri, Afrika’nın en uzun nehri. Bin sekiz yüz kilometre uzunluğunda, Alexandre Körfezinde Atlantik Okyanusuna katılıyor. Sulamadaki öneminin yanı sıra, en önemli özelliği bu sahillere elmas çökeltilerini getiriyor olması.

  Camp

  kampın yanı portakal bahçeleri

  Afrika Gezisi

  Ülke

   Bölge

   Konum

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

  PositionGreenArrow

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

   

  ZAMBİA