YazarGezer.com

[Anasayfa] [Afrika] [BOTSWANA] [Gweta]
 • Afrika Gezisi

  BOTSWANA

  Gweta

  Dr. Cüneyt BAŞBUĞU  (yazarımızı tanıyalım)

  Ertesi sabah kahvaltı sonrası topluyoruz kampı. Çevreyi kirletebilecek her şeyi topluyorlar. Yanabilecek olanları kazdıkları çukurda yakıyorlar. Yanması sorun çıkartacaklar çöp torbalarına doldurularak geriye götürülmek üzere mokorolara yükleniyor. Mokorolar tekrardan yükleniyor. Geride bir şey bırakmadığımızdan emin olduğumuzda deltaya adım attığımız noktaya doğru yola çıkıyoruz. İki saat boyunca, ülkemizden çok uzak olan bu farklı coğrafyanın tadını çıkartmaya, güzelliklerini biraz daha görmeye çalışıyoruz.

  Karaya çıktığımızda, meşhur kamyonumuzu bizi bekler buluyoruz. Sürücü hala sert. Bir öncesinden hatırladığımız için yükleme işi zor olmuyor bu sefer. Yine tıkış tıkış oturuyoruz sıralarımıza. İki gün boyunca bize eşlik eden dostlarımız bizi şarkılarıyla uğurluyorlar. Her uğurlama gibi hem hüzün hem güzellikler içeriyor.

  Kendi sevgili kamyonumuza kavuşuyoruz sonunda. Hava kararmadan yapmamız gereken 200 kilometre yol var daha. Boşaltma ve yükleme işlemini çok çabuk yapmaya çalışıyoruz. Sıcak havada biraz zorlanıyoruz. Amacımız hava kararmadan Gweta’ya varmak ve o ünlü beobab ağaçlarını gün batmadan görmek ve üzerlerinde güneşin batışını izlemek.

  Planet Beobab, binlerce yıl önce bir gölken kurumuş Makgadikgadi tuzlasının, ay yüzü görünümlü  bölgesindeki sulak bir alanda kurulu bir kamping. Beobab ağaçları açısından dünyanın başkenti sayılıyor. Kamp alanının içinde ve yakınlarında, bazıları 2400 yaşında olan dev beobab ağaçları var. Daha önce bu kadar yakından görmemiştim. Sanki kökleri yukarıda, tepesi aşağıda gibi duruyor. Dev görünümlü ağaçlar. İlginç bir de meyveleri var. Hemen diplerine kuruyoruz çadırlarımızı. Daha sonra iki günün birikmiş kirini önce sıcak duşlarda sonra yüzme havuzunda çıkartıyoruz. Uçsuz kuraklığın ortasındaki yüzme havuzu, gezimize sürrealist bir tat katıyor.

  Beobab agaçlar Gweta

   Beobab ağaçları

  Gweta Beobab agaçlari
  Gweta Beobab agaçlari
  Gweta Beobab agaçlari

   Beobab ağaçları

  Afrika Gezisi

  Ülke

   Bölge

   Konum

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

  PositionGreenArrow

  BOTSWANA

   

  ZAMBİA