YazarGezer.com

[Anasayfa] [Afrika] [NAMIBIYA] [Swakopmund]
 • Afrika Gezisi

  NAMİBİYA

  Swakopmund

  Dr. Cüneyt BAŞBUĞU  (yazarımızı tanıyalım)

  swakopmund

  Swakopmund

  Karanlıkta kalk, çadırları topla, arabayı yükle ve yola çık. Atlantik Okyanusuna kadar 200 kilometre yolumuz var. Çölde yolculuğumuz devam ediyor. İlk durağımız “Oğlak Dönencesi”. Bir oğlak olarak hemen fotoğraf çektiriyorum tabelanın önünde.

  İkinci molayı, tektonik oluşum sırasında ortaya çıkmış, ay yüzeyine benzeyen bir jeolojik alanda yapıyoruz. Görüntü ilginç. Daha sonra bushmen”lerin günlük yaşamlarında sık olarak kullandıkları bir ağacı tanıyoruz.

  Öğlene doğru, Namibiya’nın ikinci büyük kenti Walwis Bay’e geliyoruz. Uzun yıllar Güney Afrika hakimiyetinde kaldığı için, mimari açıdan etkilerini hala taşıyan bir kent. Okyanus kıyısında, bir lagünün yanı başında kurulmuş. Şansımıza, flamingolar bir tarafa gitmemiş. Uzun ve boş sahili yürüyoruz. Hem biraz ayaklarımız açılıyor hem de flamingoların fotoğraflarını çekiyoruz.

  Walwis Bay, kumulların, beyaz kumulların çevrelediği bir kent. Hemen 30 kilometre kuzeyinde, tipik bir Alman kasabası Swakopmund bulunuyor. Bir tarafı okyanus, bir tarafı çöl, değişik bir yerleşim merkezi. En güzel olay ise, beş gün sonra bir otel odasında kalacak olmamız. Bize sadece dinlenme açısından değil, temizlik, aletlerimizin şarj edilmesi açısından da yararlı olacak bu değişiklik.

  İşlerimizi hemen bitirip, kendimizi kentin sokaklarına atıyoruz.  1892’de, Alman güney batı Afrikası için liman gereksinmesini karşılamak amacıyla  Alman göçmenler tarafından Swakopmund Nehrinin ağzında kurulmuş. Afrika’nın ortasında Bavyera mimarisiyle yapılmış evler görmek ya da bir Afrikalının sizi sokakta almanca selamlaması çok değişik geliyor bize. Üç tarafı çöl, bir tarafı da soğuk okyanus sularıyla çevrili olması  nedeniyle, sisi hiç eksik olmayan bir yer aynı zamanda. Yüz kırk kilometre içerilere kadar giren sis, buradaki fauna ve flora için yaşam kaynağı oluşturuyor. Swakopmund, aynı zamanda alternatif turizm için önemli yerlerden biri. Çevredeki en önemli etkinlik kumul kayağı. Ellerinde bordlarıyla gençler dolaşıyor etrafta.

  Sahil oldukça hareketli. Rüzgar ve soğuk havaya rağmen, yüzlerce çocuk sahilde dalgalarla oynuyor. Dev dalgalar ancak kırıldıktan sonra oynanabilir hale geliyorlar.

  Akşam yemeğini, en güzel lokantalardan birinde yedikten sonra, rastlantı olarak sokakta afişini gördüğümüz bir konsere gidiyoruz. “Desert Tavern” adlı mekanda, pistte dans edenlerin arasına karışıyoruz. Bize nereli olduğumuzu soruyorlar gece boyunca. Hemen arkasından ekledikleri, birbirimize hiç benzemediğimiz oluyor. Birçoğu beraber fotoğraf çektirmek istiyor. Geceyi, yerel halkla birlikte dans ederek bitiriyoruz. Her akşam erkenden yatmaya alışmış bedenlerimiz biraz zorlanıyor.
   

  walwis Bay

  Walwis Bay

  Walwis Bay1
  Swakopmund

  Swakopmund

  Swakopmund1
  swakopmund4
  swakopmund3
  swakopmund2
  Namibia 477

  Afrika Gezisi

  Ülke

   Bölge

   Konum

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

  PositionGreenArrow

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

   

  ZAMBİA