YazarGezer.com

[Anasayfa] [Afrika] [NAMIBIYA] [Windhoek]
 • Afrika Gezisi

  NAMİBİYA

  Windhoek

  Dr. Cüneyt BAŞBUĞU  (yazarımızı tanıyalım)

  Namibia 1415

  Windhoek, Namibiya’nın başkenti. Nama halkı, kenti, bölgede bulunan sıcak su kaynakları nedeniyle “sıcak su” anlamına gelen Ai-Gams olarak adlandırırken, şu anki adı, afrikaans dilinde “rüzgarlı köşe” anlamındaki wind hoek’den geliyor. Şu anki kent, 1890 yılında alman göçmenler tarafından kurulmuş. Sokak adları ya almanca “strasse” ya da flamanca “straat” olarak belirtilmiş tabelalarda.

  Etosha’dan, başkente 500 kilometreden fazla bir yol var. Neyse, toprak yollar arkada kaldı. Uzun yolculuklarımızda adet olduğu üzere, karanlıkta kalkıyoruz ve yola çıkıyoruz. Öğle yemeğimizi, Okahandja’da verdiğimiz molada yiyoruz. Uzun yolculuk günleri yaptığı gibi, Albert bize sosisli sandviçler hazırlıyor. Zaman çok önemli zira.

  Windhoek’e vardığımızda, kentte bir kültür festivalinin olduğunu görüyoruz. Çok kalabalık gelmiyor gözlerimize, baktığımda nüfusunun 80 bin olduğunu öğreniyorum. Yüksek ve çöle yakın bir yer olduğu için, güneş yatar yatmaz soğumaya başlıyor hava. Yine de festival alanını görme şansımız oluyor. Amaç, değişik kültür ve dillerden oluşan Namibiya’nın zenginliğini vurgulamak.

  Bizim için yine otelde kalacağımız ve bir lokantada yemek yiyeceğimiz bir gün. Akşam, yerel yemeklerin sunulduğu bir lokantaya gidiyoruz. Lezzetli baharatlarla yapılmış yemekler ardı ardına geliyor masaya. Güney Afrika şarapları burada da mevcut. Bir süre sonra, lokantada bizden başka birilerinin olmaması nedeniyle şarkılar söylemeye başlıyoruz. Sonrasında, festivaldeki dans gösterilerini izlemeyi düşündüğümüzden eğlenceyi fazla uzatmıyoruz.

  Festivalin yapıldığı parkta tatsız bir şey geliyor başımıza. Birden ortaya çıkan 2 kişi, arkadaşlarımızdan birinin kamerası kapıp kaçmak istiyor. Kızcağız direndiği için yerlerde sürünüyor bir an. Noel, bir hamleyle yakalıyor saldırganları. Aslında 20 kişilik bir topluluğun içine dalıp, kap kaç yapma düşüncesi oldukça cesur bir düşünce. Gece geç saatlere kadar karakolda ifade vermek zorunda kalıyoruz.

  Namibia 1399
  Namibia 1408

  Afrika Gezisi

  Ülke

   Bölge

   Konum

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

  PositionGreenArrow

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

   

  ZAMBİA